Loebu Monte Carlo

Sebastian Loeb pobjednik u Monte Carlu

WRC

Branioc titule šampiona u WRC-u Sebastien Loeb pobjednik je prve ovosezonske utrke koja je vožena u Monte Carlu. To je njegova šesta pobijeda na Rallyju Monte Carlo. Loeb je s Citroenom danas bio najbrži na Powerstageu i tako zaradio dodatna tri boda uz onih 25 za prvo mjesto, pa je tako ukupno osvojio 28 bodova. Drugo mjesto na podiju osvojio je Dani Sordo (Mini), a treće Petter Solberg (Ford).

Tokom čitavog rallya Loeb je imao dominaciju a utrku je zaključio posljednjeg dana ostvarivši najbolje vrijeme na 5,16 kilometara dugom Powerstageu. Drugo vrijeme je imao njegov timski kolega Mikko Hirvonen koji ide stepen po stepen sa napredkom u novom timu i automobilu. Dodatni bod osvojio je talentirani Rus Evgeny Novikov s Fordom.

Ono što je bilo zanimljivo na Powerstageu jeste da je veteran Francois Delecour prepustio upravljač svom suvozaču Dominiqueu Savignoniju, te na taj način mu poklonio oprostajnu vožnju jer Dominique Savignon ide u penziju. Savignoni je imao solidno vrijeme pa je tako 52 sekunde kasnio za Loebom. To nije uticalo na rezultat francuske veteranske posade u Fordu Fiesti RS WRC, pa su ostali na šestom mjestu u generalnom poredku.

Sljedeća utrka Svjetskog prvenstva u WRC-u vozit će se u Švedskoj, od 9. do 12. februara.