Porsche osvojio treću uzastopnu pobjedu na 24h Le Mansa u dramatičnoj završnici

Porscheu osvojio treću uzastopnu pobjedu na 24h Le Mansa u dramatičnoj završnici

Porsche je ostvario treću uzastopnu pobjedu na prestižnoj utrci 24h Le Mansa iako nije bio favorit za pobjedu. Porsche posada broj 2, Timo Bernhard, Earl Bamber i Brendon Hartley nakon što su ih svi otpisali, došli su do pobijede u dramatičnoj utrci!

Na ovogodišnju utrku 24h Le Mansa Toyota je stigla kao veliki favorit, a to je potvrdila tokom treninga i kvalifikacija gdje je postavila novi rekord kruga. Kobayashijev pole positiona nagovijestio je da će Toyota jurišati na dvostruku pobjedu.

Prvi tim koga su snašli problemi već u ranoj fazi utrke bio je Porsche sa bolidom broj 2. Porsche #2 imao je problem sa kvarom na motor generatorskoj jedinici u četvrtom satu, a nakon popravka vratili su se u utrku sa 18 krugova zaostatka iza vodećih.

Japanski proizvođač vodio je u ranoj fazi utrke, a prvi automobil japanskog proizvođača koji je odustao bio je broj 8 u osmom satu zbog kvara na MGU jedinici. Prethodno je pretekao Porsche #1, ali zbog kvara morao je u garažu gdje je izgubio mnogo vremena zbog popravke. Nakon popravke vratio se na stazu i to je jedini Toyotin automobil koji je završio utrku na devetom mjestu sa 30 krugova zaostatka.

Vodeći Toyotin automobil sa brojem 7, koji su vozili Conwa, Kobayashi i Sarrazin, uvjerljivo jurio ka pobjedi, ali u desetom satu kvar ih zaustavio. Na Toyotinom LMP1 #7 bolidu pokvarilo se kvačilo, a vozač nije uspio doći do garaže kako bi pokušali popraviti automobil.

Nakon što je Toyota ostala bez vodećih LMP1 bolida, treći automobil sa brojem 9 odustao je ubrzo nakon automobila #7 nakon što ga je udario Simon Trummer u #25 Manor ORECA automobilu što je uzrokovalo puknuće zadnje lijeve gume, a koja je oštetila bolid te se Lapierre nije uspio vratiti do boksa.

U tom trenutku Porsche broj 1 besprijekorno jurio je ka pobjedi, ali četiri sata prije kraja utrke automobil usporava radi gubitka snage motora. Nakon višeminutnih pokušaja da se automobil osposobi i dođe do boksa, Lotterer je prisiljen odustati iz utrke.

U tom trenutku vodstvo preuzima LMP2 bolid sa posadom Olivier Jarvis, Thomas Laurent i Ho-Pin Tung. Otpisana Porsche posada sa bolidom broj 2, ide na sve ili ništa te do kraja utrke uspijeva preuzeti vodstvo utrke u pretposljednjem satu kad je Timo Bernhard prestigao Ho-Pin Tunga u automobilu niže kategorije LMP2 (#38 Jackie Chan DC Racing ORECA momčad).

Bernard je nakon toga bez problema priveo utrku kraju i završio krug ispred #38 iz LMP2 kategorije i došao do svoje druge pobjede na 24h Le Mansa, baš kao i Bamber, dok je Hartleyu ovo prva pobjeda.

Sa dva kruga zaostatka za pobjednicima LMP2 kategorije završio i bivši F1 vozač Nelson Piquet Jr. koji je sa Hanssonom i Becheom odvozio 264 kruga, tek tri manje od pobjedničkog Porschea.

U GTE Pro pobijedio je #97 Aston Martin (Turner, Adam, Serra) sa 340 odvoženih krugova, a u GTE Amateur kategoriji slavio je #84 Ferrari (Smith, Stevens i Vanthoor) sa 333 kruga.