Seb osvojio Spa!

Formula 1

Sedma pobjeda Sebastiana Vettela

Svjetski prvak Formule 1 Sebastian Vettel (Red Bull) pobjednik je dvanaeste ovosezonske utrke Svjetskog prvenstva Formule 1 koja se vozila Belgiji na stazi Spa-Francorchamps. Slavlje za Red Bull upotpunio je drugim mjestom njegov klupski kolega Australac Mark Webber, a kao treći završio je Britanac Jenson Button (McLaren-Mercedes).

Vetel je utrku startao kao prvi, ali već u prvom krugu pretekao ga je sjajni Nico Rosberg (Mercedes) i tako izbio na čelo. Takođe odličan start imali su Filipe Massa i Fernando Alonso, a kao najveći gubitnik na startu bio je Mark Webber.

Kroz utrku kockice su se počele slagati pa su tako realni omjeri snaga timova počeli dolaziti do izražaja. Vetel preuzima prvo mjesto, vodi se broba između Ferrariovih vozača i Hamiltona i tako do prvih ulazaka u boks koje otvara Vetel u šestom krugu. Odlasci u boks prolaze “planirano” za timove i utrka ulazi u neki “mirni” dio. Da tako ne bude potrudio se vozač Saubera Kobayashi koji nakon sto ga je Lewis Hamilton pretekao, nesmotreno udara u Lewisa i izbacuje ga iz utrke. Ostatak utrke obilježile su direktne borbe Fernanda Alonsa, Marka Webbera, Jensona Buttona, Nice Rosberga i Michalea Schumachera koji slavi jubilej od 20 godina od debitanskog nastupa baš na ovoj stazi.

Posebno treba izdvojiti danas sjajnog Jensona Buttona koji je startao kao 13, a završio kao 3. Na samom startu je imao incident u kom je njegov bolid znatno oštećen pa je tako u ranoj fazi utrke morao u boks.

Vettel je sa sedmom pobjedom povećao prednost u ukupnom poretku sa 259 bodova, kao i njegov timski kolega Webber, na treće mjesto došao je Fernando Alonso.

Sezona Formule 1 nastavlja se za 14 dana utrkom za Veliku nagradu Italije u Monzi.

Kategorije: Formula 1