VN Malezije: Kvalifikacije

Formula 1

Lewis Hamilton osvojio je prvu startnu poziciju za sutrašnju utrku u Maleziji. Vrijeme 1 minut i 36.219 sekundi bilo je dovoljno da dohvati drugu za redom najbolju startnu poziciju u ovoj sezoni. Drugi je njegov timski kolega Jenson Button sa zaostatkom od 0,149 sekundi, a treći Michael Schumacher sa zaostatkom 0,172 sekundi. Dobro vrijeme Mercedesa nije nimalo iznenađujuće, jer da ih kvarovi u Australiji nisu spriječili sigurno bi bili na pobjedničkom postolju. Iako je Mihchael izjavio da njihovo vrijeme može biti “plafon peto mjesto”, čini se kako je tim uspio skinuti teret sa svojih leđa i cjelokupnog Mercedesa koji novinari stalno postavljaju očekujući dobre rezultate.

Kimi Raikkonen već “pokazuje zube” pa je tako u Q2 bio prvi, a Q3 je završio na petom mjestu sa identičnim zaostatkom kao Mark Webber, 0.242 sekunde. Na ovo vrijeme bit će dodana kazna od +5 mjesta pa će tako startati kao deseti. Čini se kako je napokon odlična forma Red Bulla pala. Branioc titule Sebastian Vettel zauzeo je šesto mjesto sa zaostatkom od 0,415 sekundi. Nešto lošiji rezultati u kvalifikacijama ne treba ništa da znači jer imaju odličnu formu u utrci.

Ferrari definitivno je u velikim problemima! Alonso je zauzeo tek 9. poziciju, ali to nije najgore, najgore je što je kasnio 1.347 sekundi za Hamiltonom. Massa nije uspio čak ni u Q3 ući, pa je tako ostao na 12. mjestu. Ferrari će se vratiti, ali je sad pitanje koliko brzo, jer dovoljno je još dvije do tri ovako loše utrke i da neko već napravi dobru bodovnu zalihu kojom će tokom sezone kalkulirati, kako je već bio slučaj u zadnjih 2-3 godine.